Szpecle z serem czyli Käsespätzle

szpeclezserem1

W ubiegłym roku w drodze na Axalp mój mąż wraz z grupą przyjaciół postanowili (tym razem dla odmiany) nie robić całej trasy na raz, tylko zatrzymać się pi razy oko w połowie trasy u znajomego Thomasa na nocleg, wypoczynek i zwiedzanie.
Thmas uraczył ich na kolację szpeclami, które mój mąż opisywał jako „nieziemsko pyszne, nażarłem się aż brzuch mnie bolał”. 
Sama nazwa „szpecle” mówiła mi tyle co nic. W czeluściach googli znalazłam:
„Szpecle to  potrawa mączna kuchni południowych Niemiec i kuchni tyrolskiej. Są to niewielkie kluseczki przygotowywane z mąki i jajek. Zagniecione ciasto drobi się na niewielkie kluseczki, które gotuje się na wrzącej osolonej wodzie. 
Podaje się je zapiekane z górskim serem Alm Käse, ze skwarkami, z kawałkami kiełbasy lub z kiszoną kapustą. Czasem na słodko.”
Parę dni temu Thomas przyjechał do Polski i przywiózł nam szpeclo-maszynkę ;) która zapewne ma jakąś fachową nazwę, ale mi osobiście przypadła do gustu „szpeclo-maszynka”.
Szpeclo-maszynka wygląda tak:

szpeclomaszyna

W sieci natknęłam się na informację, że szpecle można zrobić także wlewając ciasto do durszlaka i przecierając je nad wrzątkiem drewnianą łyżką.

Ponoć w sieci jest wiele przepisów na szpecle, ja dziś postanowiłam spróbować najprostszy – Szpecle z serem czyli Käsespätzle.

W tym miejscu chciałam serdecznie podziękować Thomasowi za zakup i dostarczenie szpeclo-maszynki oraz za przepis na szpecle!

Szpecle wyszły przepyszne pomimo tego, że miałam w lodówce tylko jakieś byle jakie sery – jakaś gouda i edamski. Serdecznie polecam a na moim blogu robię specjalną kategorię”szpecle” ponieważ na pewno wypróbuję wiele, wiele przepisów, a niektóre urozmaicę o własne wariacje smakowe.

Szpecle z serem czyli Käsespätzle (przepis Thomasa)

  • mąka
  • jajka
  • mleko
  • woda mineralna
  • 2 gatunki serów – łagodny i ostry

Proporcje są takie: na każde 100 gr mąki jedno jajko.
Dodawać mleka i wody mineralnej aż ciasto będzie w sam raz. Ciasto ma mieć konsystencję gęstą ale lejącą.
Ciasto wlewamy do szpeclo-maszynki którą stawiamy na garnku z wrzątkiem i suwamy „suwadełkiem” ;), a do wrzątku wpadają kluseczki.
Gotowałam około 30 sekund od czasu wypłynięcia kluseczek.

I teraz nie wiem jak mówi przepis Thomasa, ja zrobiłam następująco:
do miski starłam 2 gatunki sera. Następnie włożyłam jeszcze gorące kluseczki, wymieszałam energicznie, aby ser się rozpuścił i…gotowe!
Pyszności!

 

Kiedy gotuję wszystko oddaję w ręce umysłu, kuchnia fantazji pełna jest smaków i zapachów przyprawiających o dreszcze. Nutka ciekawości, szczypta wyobraźni, pół litra słodkiego ryzyka- to cały przepis na niebo w gębie...
Zapraszam do mojej kuchni...

Miary i wagi

1 szklanka = 1 cup = 250 ml = 16 łyżek
1/16 szkl = 1 łyżka
1/8 szkl = 2 łyżki
1/6 szkl = 2 łyżki+2 łyżeczki
1/4 szkl = 4 łyżki
1/3 szkl = 5 łyżek+1 łyżeczka
1/2 szkl = 8 łyżek
2/3 szkl = 10 łyżek+2 łyżeczki
3/4 szkl = 12 łyżek
1 oz - 1 uncja - 28 g
1 łyżka=3 łyżeczki=1/2 oz = 15 ml

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów blogi kulinarne